Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy alternatywą dla zakupu lub leasingu samochodu?

Wynajem długoterminowy już jakiś czas temu przestał być rozwiązaniem tylko dla większych graczy. Obecnie nawet niewielkim przedsiębiorstwom, których flota składa się z jednego auta, opłaca się sfinansować pojazd poprzez wynajem długoterminowy , czyli nic innego jak leasing operacyjny wzbogacony o bieżącą obsługę pojazdu, w tym serwis.

Mocne strony wynajmu długoterminowego

Dużą przewagą wynajmu długoterminowego jest kompleksowa obsługa auta. Wszystkie czynności związane z eksploatacją spadają na firmę wynajmującą, która bierze na siebie wymianę opon, assistance, likwidację szkód, ubezpieczenie, rejestrację itp. Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi martwić się o kwestie związanie z niezbędnymi naprawami, czynnościami konserwacyjnymi, czy o ubezpieczenie . Każda z tych czynności jest przewidziana przed podpisaniem umowy, przeliczona na czas trwania umowy i włączona do comiesięcznych, stałych rat za wynajem długoterminowy. Takie rozwiązanie daje przedsiębiorcy jasny obraz sytuacji i bezpieczeństwo – rata jest niezmienna, więc wynajmujący nie będzie zaskoczony żadnymi dodatkowymi kosztami . Co ważne, comiesięczne raty nie obciążają zdolności kredytowej przedsiębiorcy.

Dużym udogodnieniem jest również auto zastępcze w razie awarii samochodu, co wyklucza nieplanowany przestój w użytkowaniu auta. Wynajem długoterminowy oznacza szeroki wybór podczas decyzji co do marki, modelu oraz wyposażenia auta. Przedsiębiorca ma również dowolność na koniec trwania umowy – może wykupić auto, wymienić je na nowszy model lub całkowicie zrezygnować z wynajmu.

Wynajem długoterminowy to korzystna alternatywa dla leasingu

Tym, co w zasadniczy sposób różni wynajem długoterminowy od leasingu finansowego jest sposób rozliczania kosztów. Leasing finansowy umożliwia rozliczanie jako koszt uzyskania przychodu odsetek od raty leasingowej, odpisów amortyzacyjnych oraz kosztów eksploatacji auta, np. czynności konserwacyjnych, paliwa, czy ubezpieczenia. Auto jest brane pod uwagę w bilansie leasingobiorcy. W wynajmie długoterminowym, samochód podlega amortyzacji przez leasingodawcę, natomiast przedsiębiorca może odliczyć całość okresowej raty , jaką ponosi przez okres wynajmu. Poza tym kosztem uzyskania przychodu może być także:

  • opłata wstępna (nieobowiązkowa),
  • wszelkie opłaty manipulacyjne,
  • prowizje,
  • podobnie jak w przypadku leasingu finansowego - koszty związane z użytkowaniem.

Minusy finansowania auta ze środków własnych lub na kredyt

Kredyt lub zakup z własnych środków to forma częściej wybierana przez osoby prywatne, jednak niektórzy przedsiębiorcy wciąż decydują się na taką formę finansowania auta, np. gdy dysponują nadwyżkami środków i chcą je spożytkować na zakup auta. Wówczas płynność finansowa i zdolność kredytowa obniża się, ponieważ zakup obciąża bilans przedsiębiorstwa. Poza tym uzyskanie kredytu wiąże się z czasochłonnymi i szczegółowymi procedurami – w przypadku wynajmu długoterminowego wszelkie formalności są ograniczone do minimum, przez co proces przebiega sprawniej i nie stanowi tak dużego obciążenia dla przedsiębiorcy jak wywiady poprzedzające udzielenie kredytu.

Biorąc pod uwagę zalety wynajmu długoterminowego , nie dziwi fakt, że ta forma finansowania szturmem zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Przedsiębiorstwa powoli odchodzą od tradycyjnego leasingu na rzecz kompleksowej i elastycznej usługi wynajmu. Tym bardziej, że jest to wyższa jakość, na którą mogą sobie już pozwolić nie tylko najwięksi i najbogatsi.


Zadzwoń do nas już teraz!
Dział Handlowy +48 22 223 60 63
Od pon. do pt. w godzinach 9:00 - 17:00

Chcesz
wynająć samochód?

Zadzwoń do nas
+48 22 223 60 50

Skontaktuj się z nami

Newsletter

Zapisz się i bądź zawsze na bieżąco z naszą ofertą.
Otrzymuj najświeższe informacje oraz specjalne oferty na wynajem pojazdów i usługi.