Carsharing, czyli użytkowanie współdzielone, nie powinien być dla nas żadną nowością. W ostatnich latach możliwość korzystania z samochodów w formacie wypożyczania na minuty lub godziny chociażby na polskim rynku wprowadziło kilka firm. Teraz podobne rozwiązania można stosować również dla klientów korporacyjnych. Firmy poszukują bowiem nowoczesnych rozwiązań dotyczących mobilności dla swoich pracowników.
Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi MHC Mobility, które w kwietniu tego roku wprowadziło usługę inteligentnej mobilności dla pracowników – Mobility Spot. To rozwiązanie dedykowane mobilności korporacyjnej, w której pracownicy współdzielą pulę pojazdów firmowych różnego typu. W ramach usługi MHC Mobility oferuje nowoczesną platformę do zarządzania flotą i pełen serwis, a także prosty dostęp do różnych typów mobilności oraz intuicyjną aplikację mobilną dla użytkowników.
Mobility Spot to alternatywa dla pojazdów służbowych, dająca większą elastyczność, optymalizację kosztów i promująca proekologiczne rozwiązania transportowe. Przyjrzyjmy się bliżej tej usłudze. Dla kogo jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne?
Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polega carsharing/poolsharing dla biznesu. Jest to nowoczesna usługa, która umożliwia współdzielenie samochodów oraz innych pojazdów przez pracowników firmy lub członków konkretnej organizacji. Najczęściej oferowane są rozwiązania oparte na zasadach typowego carsharing dla każdego, kto korzysta z wewnętrznej, dedykowanej aplikacji lub na zasadzie abonamentu z wyłącznością dla użytkowników z danej organizacji.
W pierwszym przypadku, pojazdy są do dyspozycji wszystkich użytkowników usługi, a rozpoczęcie i zakończenie użytkowania możliwe jest w ściśle określonej geostrefie. W takim modelu rozliczany jest wyłącznie rzeczywisty czas wynajmu i użytkowania według stawki minutowej lub godzinowej. Niezależnie od ustalonych stawek, ta opcja może wydawać się optymalna dla właścicieli firm, którzy ponoszą koszt wyłącznie „wyjeżdżonego” czasu. Sytuacja może jednak się szybko zmienić, gdy ilość niezbędnych pojazdów, jak również czas ich wynajmu wzrosną, chociażby z powodu dynamicznego rozwoju firmy.
W takim przypadku warto pochylić się nad drugim rozwiązaniem, znacznie elastyczniejszym zarówno dla zarządzających flotą, jak również samych użytkowników pojazdów. Mowa o modelu abonamentowym, w którym MHC Mobility - po dokładnym audycie potrzeb - jest w stanie zaproponować optymalne kosztowo miesięczne limity czasu jazdy i kilometrów dla pojazdów, które są dostępne na wyłączność firmy. Dopiero po przekroczeniu ustalonych limitów następuje przejście na rozliczenie minutowe lub godzinowe. Przy takim rozwiązaniu pojazdy trafiają w konkretne lokalizacje, na przykład pod oddziały firmy lub miejsce zamieszkania pracowników, a ich parkowanie jest możliwe w dowolnym obszarze.
Niezależnie od wybranego planu, koszty serwisowania, ubezpieczenia oraz finansowania pojazdów są już wliczone w opłatę za ich wynajem. W przypadku wyboru floty elektrycznej MHC zapewnia również szereg udogodnień, jak długoterminowy wynajem infrastruktury, która umożliwia szybkie ładowanie pojazdów pod siedzibą firmy. Dzięki tak rozwiniętemu zapleczu zapewnienie nieprzerwanej dostępności pojazdów staje się jeszcze łatwiejsze i nie wymaga od pracowników poszukiwania punktów ładowania w czasie ich pracy lub po godzinach.
- RÓŻNY WYBÓR, JEDNA PULA
Zdecydowaną zaletą rozwiązania abonamentowego jest właśnie umożliwienie pracownikom korzystania z pojazdów również do celów prywatnych. Dzięki zdecydowanie obniżonym kosztom użytkowania pojazdów elektrycznych, coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie.
Dodatkowym atutem mobilności korporacyjnej jest możliwość korzystania nie tylko z samochodów elektrycznych, konwencjonalnych osobowych (poolowych, benefitowych) i dostawczych, ale również mniejszych pojazdów takich jak elektryczne skutery lub rowery czy hulajnogi. Pozwala to zapewnić pracownikom pełną swobodę wyboru pojazdu, którym chcą się poruszać oraz trasy, jaką planują pokonać. Przykładowo, pracownik mieszkający w niedalekiej odległości od siedziby firmy, do której prowadzi ścieżka rowerowa, podczas dojazdów do pracy i powrotów do domu zrezygnuje z wykorzystywania udostępnionego mu samochodu, a chętniej wybierze rower elektryczny. Uniknięcie potencjalnej potrzeby poszukiwania kolejnego miejsca parkingowego, a przede wszystkim ominięcie korków to dwa bardzo mocne argumenty przemawiające na korzyść jednośladów elektrycznych. W przypadku samochodów elektrycznych ich główne przywileje to możliwość poruszania się buspasami i darmowe korzystanie ze stref płatnego parkowania, co również znacząco wpływa na efektywność i rentowność realizowania zadań w terenie.
Pool vehicles sharing to przyszłościowe rozwiązanie dla każdego, kto oczekuje elastyczności w dostępności i obsłudze floty firmowych pojazdów. Dzięki oparciu usługi o intuicyjną aplikację oraz zapewnienie wsparcia technicznego dla managerów i użytkowników, każdy etap wprowadzania usługi oraz jej obsługi zostaje możliwie uproszczony. Natomiast wprowadzanie elektryków do platformy mobilności jest naturalnym ruchem, który umożliwia firmom przekonanie się, że elektryfikacja floty i popularyzacja ochrony środowiska jest przyszłością, niezależnie od rozmiarów przedsiębiorstwa, jak i profilu jego działalności.
Możliwość współdzielenia pojazdów w ramach benefitów pozapłacowych może być też istotnym czynnikiem przewagi w procesie rekrutacyjnym pracowników. Poolsharing w ujęciu biznesowym ma również szansę zmienić podejście to kwestii posiadania samochodu wśród klientów indywidualnych. To pierwszy krok do rozważenia wykorzystania podobnego rozwiązania na potrzeby prywatne i zupełnej rezygnacji z zakupu nowych pojazdów. A jak potwierdzają badania, ograniczenie wolumenu poruszających się pojazdów i możliwie liczne przejście na pojazdy bez emisyjne, to nie fanaberia, ale niezbędny krok w celu ratowania otaczającego nas środowiska naturalnego.
Autor: Sandra Szkwarek