Polski Ład to duża reforma podatkowa, która od 1 stycznia 2022 ma wpływ na znaczącą część leasingobiorców. Polscy przedsiębiorcy zaczęli z niepokojem patrzeć w przyszłość. Co zmienia Polski Ład w leasingu i dlaczego wynajem pojazdów staje się bardziej atrakcyjny?
- Sprzedaż poleasingowego samochodu bez podatku dochodowego - jak było przed nową reformą?
Co sprawiło, że rządzący zdecydowali się zmodyfikować ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli PIT? Problemem były według nich dotychczasowe zasady dotyczące wykupu pojazdów z leasingu firmowego na cele prywatne. Ministerstwo Finansów uznało postępowanie leasingobiorców za kreowanie nieuzasadnionych korzyści podatkowych. Jak to wyglądało w praktyce?
Samochód, który przedsiębiorca wziął w leasing na firmę, można było wykupić na cele prywatne po zakończeniu umowy leasingu (dotyczyło to wyłącznie jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek cywilnych). Problem pojawiał się, gdy takie wykupione auto chcieliśmy dalej sprzedać. Rozliczenie leasingu, a dokładnie rozliczenie sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu do majątku prywatnego, przynosiło korzyści podatkowe, jeśli odczekaliśmy z transakcją pół roku. Po 6 miesiącach mogliśmy sprzedać samochód jako osoba prywatna, nie płacąc przy tym podatku dochodowego.
Opisana zasada była korzystna dla wielu leasingobiorców, którzy od początku zakładali niski wykup pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej, a następnie sprzedaż jako osoba prywatna. Modyfikacje przepisów w ramach Polskiego Ładu spowodowały niekorzystne dla wielu przedsiębiorców zmiany.
- Wykup pojazdu z leasingu do majątku prywatnego - jak jest teraz?
Nie ulega wątpliwości, że od 1 stycznia 2022 roku, kiedy wprowadzono Polski Ład, leasing pojazdów wygląda inaczej niż wcześniej. Zmiany są, ale nie dotyczą każdego. Przede wszystkim stracą przedsiębiorcy, którzy na koniec umowy leasingowej decydują się na wykup samochodu z leasingu poniżej jego wartości rynkowej.
Obecnie przychód z późniejszej sprzedaży samochodu, który wykupimy z leasingu do majątku osobistego, będzie uznawany za przychód z działalności gospodarczej, jeżeli od momentu przejęcia auta z firmy do momentu sprzedaży nie minie 6 lat. Oznacza to, że podatnik, który zdecyduje się na sprzedaż wykupionego auta szybciej niż po upływie 6 lat, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy ze sprzedaży w ramach działalności.
Tutaj tkwi właśnie największa zmiana: Na nieopodatkowaną sprzedaż auta wykupionego z leasingu będziemy musieli czekać nie 6 miesięcy, tylko 6 lat. Nowe przepisy obowiązują dla każdego wykupu dokonanego od 1 stycznia 2022 r. (nie liczy się data zawarcia umowy leasingu).
Kolejną kwestią jest składka zdrowotna, która od 2022 roku będzie liczona od dochodu. Jeśli auto zostałoby sprzedane przed upływem 6 lat od wykupu, przedsiębiorca zobowiązany będzie do zapłaty wyższej składki zdrowotnej. Wiąże się to z tym, iż fakt sprzedaży samochodu jest równoznaczny z osiągnięciem wyższych dochodów. Z powodu braku możliwości sprzedaży pojazdu bez podatku w krótkim czasie po zakończeniu umowy leasingu, przedsiębiorcy będą także dłużej użytkować samochody, rzadziej je wymieniać, a przez to pogorszy się już i tak zły stan techniczny pojazdów na polskich drogach.
- Wynajem pojazdu zyska dzięki zmianom podatkowym
W kolejnych miesiącach tego roku prawdopodobnie zobaczymy już pierwsze efekty reformy podatkowej w postaci zwiększonego zainteresowania wynajmem samochodu kosztem leasingu, gdyż w przypadku wynajmu w większości przypadków nie dochodzi do wykupu auta, nie ma więc przychodu ze sprzedaży i dodatkowych obciążeń podatkowych. Leasing z wykupem i odsprzedażą samochodu będzie więc rozwiązaniem dużo droższym od wynajmu. Mimo to najbliższe miesiące będą okresem adaptacyjnym dla branży motoryzacyjnej i czasem dalszego mierzenia się rynku z ograniczonymi dostawami pojazdów.
Podsumowując, po wprowadzeniu Polskiego Ładu leasing dla wielu przedsiębiorców wygląda inaczej niż przed 1 stycznia 2022 roku. Z powodu braku możliwości sprzedaży pojazdu bez podatku w krótkim czasie po zakończeniu umowy leasingu, przedsiębiorcy będą dłużej użytkować samochody, rzadziej je wymieniać, a także szukać alternatyw dla leasingu takich jak wynajem długoterminowy.