Car Fleet Management jest całym spectrum usług związanych z finansowaniem i obsługą flot samochodowych. Główną formą działania, którą oferują firmy CFM jest wynajem długoterminowy. Jest to obok leasingu najpopularniejsze rozwiązanie w kontekście finansowania zakupów floty samochodowej. Zobaczmy zatem jakie korzyści dla małych i średnich przedsiębiorstw mogą przynieść usługi oferowane przez instytucje Car Fleet Managment.
Zasadnicza różnica, między leasingiem, a wynajmem długoterminowym znajduje się w przepisach kodeksu cywilnego. Określa on mówi bowiem, że wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do użytkowania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Zazwyczaj wynajem długoterminowy realizowany jest zarówno w samych pieniądzach, jak i dodatkowych usługach oferowanych przez firmy CFM. Gdzie jest zatem różnica?
Rata leasingowa, to najczęściej wyłącznie czynsz leasingowy. Wynajem długoterminowy, to obok comiesięcznego czynszu, również szereg innych usług i możliwości dotyczących obsługi i serwisowania samochodu. Bowiem na comiesięczną ratę, którą wynajmujący będzie oddawał najemcy, składa się zazwyczaj bardzo dużo elementów. Mówimy tutaj nie tylko o samej racie, ale i o kosztach ubezpieczenia czy serwisowania. Może to przełożyć się na wyższą kwotę na rachunku, jednak korzystający z samochodu w formie wynajmu długoterminowego, nie musi się praktycznie niczym przejmować.
Jak wspomniano, na kwotę wynajmu składa się szereg czynników. Praktycznie wszystkie działania, które są potrzebne w czasie eksploatacji, są przerzucone na wynajmującego. W praktyce to wygląda w następujący sposób. Po podpisaniu umowy na wynajem długoterminowy, najemca otrzymuje samochód, które będzie jego narzędziem do pracy. Wynajmujący opłaca za niego ubezpieczenie, a kiedy zaistnieje konieczność odwiedzenia Autoryzowanej Stacji Obsługi (czy to w ramach przeglądów gwarancyjnych czy dodatkowych napraw) również wynajmujący pomaga ustalić dokładny termin wizyty. Wszystko w ramach jednej kwoty, którą nazywamy potocznie czynszem.
Przekłada się to na znaczne skrócenie czasu, który jest wymagany na administrowanie flotą samochodów. Wszystko spoczywa na barkach wynajmującego auto. Najemca, jedynie musi dbać o należyte użytkowanie powierzonego samochodu. Przerzucenie umawiania wizyt w Autoryzowanych Stacjach Obsługi, czy terminów na wymianę opon, powoduje skracanie czasu, który jest nader potrzebny w biznesie. Również kwestie paliwa najczęściej spoczywają na wynajmującym. Ten ostatni dodatkowo umieszcza w ofercie możliwość udostępnienia karty paliwowej, która również znacząco wpływa na koszty funkcjonowania – zdecydowanie łatwiej jest dostać jedną zbiorczą fakturę za paliwo, niż kilka czy kilkanaście pojedynczych faktur w jednym miesiącu.
W kwestiach długości zobowiązań przy wynajmie długoterminowym, jest on dużo krótszy niż w przypadku zawierania umów na leasing. Również przy zakończeniu trwania okresu wynajmu, na biorącym nie spoczywa obowiązek wykupu pojazdu – takie zapisy mogą znaleźć się w dokumentach, lecz nie ma takiego obowiązku. Również w przypadku wynajmu, oferta którą przedstawia najemca, potencjalnemu wynajmującemu, jest szersza niż przy leasingu.
Koniec umowy wynajmu długoterminowego ma najczęściej dwa rozwiązania. Albo potencjalny klient decyduje się oddać samochód i rozwiązać umowę bez dalszej współpracy, lub może rozwiązać umowę i zdecydować się na wybór nowego i świeżego samochodu. Niektóre firmy oferują możliwość również wykupu pojazdu, jednak w porównaniu do leasingu, oferta będzie gorsza finansowo.
Dlatego też wynajem długoterminowy, jest coraz częściej wybieraną formą zakupu samochodu, ponieważ ta forma finansowania oferuje szereg możliwości, przy znikomym obciążaniu budżetu firmy. A w obecnych czasach, kondycja finansowa firmy ma ogromne znaczenie dla istnienia i funkcjonowania konkretnego podmiotu.
Zadzwoń do nas już teraz!
Dział Handlowy +48 22 223 60 63
Od pon. do pt. w godzinach 9:00 - 17:00